Druhá šanca starým oknám

Autor: Matúš Paločko | 9.4.2011 o 3:40 | (upravené 9.4.2011 o 4:06) Karma článku: 10,13 | Prečítané:  4179x

Panelové domy z konca 70-tych rokov na Slovensku pomaly, ale isto dožívajú a tak sa bytové družstvá snažia o ich postupnú rekonštrukciu. Zatepľujú sa múry, prerába sa kúrenie, vymieňajú sa okná. A práve staré okná tvoria jednu z najväčších častí odpadov pri „prerábke“ starého panelového domu. Po ich vybratí z múrov sa odvezú na skládky odpadov, kde sú postupne likvidované. Naozaj sú už len na vyhodenie?

Skleník, vytvorený zo starých okenných rámovSkleník, vytvorený zo starých okenných rámovMatúš Paločko

 

K napísaniu tohto článku ma inšpiroval môj starý otec, ktorý tak isto, ako mnohí ďalší, tak isto podstúpil prerábanie svojho bytu. Na rozdiel od ostatných sa však zamýšľal nad tým, ako by sa dali staré okná ešte využiť. Zhodou okolností, bola potreba na záhradke, na ktorej trávy takmer všetok svoj voľný čas, postaviť skleník. Záhradkári vedia, čo táto práca obnáša. V skratke len uvediem pár činností. Kúpa skla, ktoré nie je najlacnejšie, vytvorenie konštrukcie, ktorá udrží sklo a vydrží aj v nepriaznivom počasí, a následné poskladanie celého skleníka dokopy. Starému otcovi napadlo, že by mohol skúsiť poskladať takýto skleník so starých okenných rámov.

 

Ako prvé, ako vraví on sám, musíme zložiť z rámov okná, okenné rámy pozbíjať dohromady a postaviť ich na také miesto, kde svieti slnko celý deň. Je dobré, keď rámy neležia úplne na zemi, nakoľko je to predsa len drevo a to vplyvom vlhkosti začína po nejakom čase hniť a rozpadať sa. Štyri okenné rámy tak tvoria obvodové steny skleníku. Tak isto urobíme aj strechu skleníku. Pozbíjame dva okenné rámy pod uhlom 45° a pripevníme ich o konštrukciu. Na spájanie sú potrebné buď klince, alebo skoby. „Tomu môjmu skleníčku stačilo kilo klincov“, pridáva s úsmevom. Ak už máme takto pripravenú „hrubú stavbu“, treba nám už len založiť okenné krídla a skleník je takmer hotový. Vravím takmer, lebo ešte predná a zadná časť strechy sú odkryté. „Na to som použil pozinkovaný plech a bolo“. A naozaj. Najjednoduchším riešením je pribiť na prednú i zadnú stranu kus plechu, ktorý tak zabráni úniku tepla. Teraz už len stačí vyhnojiť zem, posadiť priesady a tešiť sa z dobre odvedenej roboty. „ Kebyže tu mám lepšiu zem, tak tu pestujem kokosy aj banány“, poznamenal so smiechom starý otec, ktorý by si najradšej všetko dopestoval sám.

 

Staré okná majú predsa len ešte nejakú budúcnosť a ak patríte k tým šikovnejším a zrovna uvažujete o stavbe skleníku, nemusíte hneď prerábať byt, aby ste sa dopracovali ku starým oknám. Stačí zájsť do firmy, ktorá výmenu okien poskytuje a tu nájdete dostatok materiálu na vaše dielo. Dôkazom toho je aj môj starý otec, ktorý už má na svojej záhrade takéto skleníky dva. „Keď má človek čas a trpezlivosť, tak to zvládne bez problémov“, dodáva starý otec nazáver.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?